Crypto Payment Gateway for WooCommerce - en to de_DE translation catalogue (49 entries)

note: translators: 1: Plugin name 2: WC title & installation link 3: WCS title & installation link
en: %1$s requires %2$s & %3$s to be installed and activated to function properly.
de_DE: %1$s erfordert, dass %2$s & %3$s installiert und aktiviert sind, um richtig zu funktionieren.

en: Account
de_DE: Konto

en: Account Verification
de_DE: Kontoüberprüfung

en: Add Text (Optional)
de_DE: Text hinzufügen (optional)

en: All businesses are required to go through our business verification process before accepting crypto payments.
de_DE: Alle Unternehmen müssen unseren Geschäftsverifizierungsprozess durchlaufen, bevor sie Kryptozahlungen akzeptieren.

en: Bad attempt, invalid nonce for checkout_start
de_DE: Schlechter Versuch, ungültige Nonce für checkout_start

en: Bad attempt, invalid nonce for payment form data request
de_DE: Schlechter Versuch, ungültige Nonce für Zahlungsformular-Datenanfrage

en: Can't find it?
de_DE: Du kannst es nicht finden?

en: Click this page
de_DE: Diese Seite anklicken

en: Client ID
de_DE: Kunden-ID

en: Client Secret
de_DE: Kunde Geheimnis

en: Configure
de_DE: Konfigurieren Sie

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Crypto Payment Gateway for WooCommerce
de_DE: Krypto Payment Gateway für WooCommerce

en: Cryptocurrency
de_DE: Kryptowährung

en: Customize the way your checkout page looks
de_DE: Passe das Aussehen deiner Kassenseite an

en: Design
de_DE: Entwurf

en: Enable Debug Log
de_DE: Debug Log einschalten

en: Enable Test Mode
de_DE: Testmodus aktivieren

en: Enable this option to log sensitive & important information when support is needed!
de_DE: Aktiviere diese Option, um sensible und wichtige Informationen zu protokollieren, wenn Unterstützung benötigt wird!

en: Enable TripleA Cryptocurrency Payments
de_DE: TripleA Cryptocurrency-Zahlungen aktivieren

en: Enjoying Crypto Payment Gateway for WooCommerce?
de_DE: Gefällt dir das Crypto Payment Gateway für WooCommerce?

en: Fill in the form below with the information you received via email after creating your TripleA account.
de_DE: Fülle das folgende Formular mit den Informationen aus, die du nach der Erstellung deines TripleA-Kontos per E-Mail erhalten hast.

en: for more information on where to find your Merchant Key, Client ID and Client Secret.
de_DE: für weitere Informationen darüber, wo du deinen Händlerschlüssel, deine Kunden-ID und dein Kundengeheimnis findest.

en: here
de_DE: hier

en: here!
de_DE: hier!

en: If you don't have a TripleA account yet, sign up for one
de_DE: Wenn du noch kein TripleA-Konto hast, melde dich an

en: Kindly send the documents listed
de_DE: Bitte senden Sie die aufgeführten Dokumente

en: Merchant Key
de_DE: Händlerschlüssel

en: No Logo
de_DE: Kein Logo

note: Description of the plugin/theme
en: Offer cryptocurrency as a payment option on your website and get access to even more clients. Receive payments in cryptocurrency or in your local currency, directly in your bank account. Enjoy an easy setup, no cryptocurrency expertise required. Powered by TripleA.
de_DE: Biete Kryptowährung als Zahlungsoption auf deiner Website an und erhalte Zugang zu noch mehr Kunden. Erhalte Zahlungen in Kryptowährung oder in deiner Landeswährung direkt auf dein Bankkonto. Genieße eine einfache Einrichtung, für die keine Kryptowährungskenntnisse erforderlich sind. Powered by TripleA.

en: Only TestBTC will be available on checkout page!
de_DE: Nur TestBTC wird auf der Kassenseite verfügbar sein!

en: Order Status
de_DE: Status der Bestellung

en: Order will be marked as invalid, you may choose to refund the customer through your TripleA dashboard.
de_DE: Die Bestellung wird als ungültig markiert. Du kannst dem Kunden über dein TripleA-Dashboard eine Rückerstattung gewähren.

en: Pay with Cryptocurrency
de_DE: Bezahlen mit Kryptowährungen

en: Payment Failed
de_DE: Zahlung fehlgeschlagen

en: Payment mode
de_DE: Zahlungsmodus

en: Please pay the exact amount. Avoid paying from a crypto exchange, use your personal wallet.
de_DE: Bitte zahle den genauen Betrag. Vermeide es, über eine Krypto-Börse zu bezahlen, sondern verwende dein persönliches Portemonnaie.

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Secure and easy payment with Cryptocurrency using the Triple-A.io service.
de_DE: Sicheres und einfaches Bezahlen mit Cryptocurrency über den Triple-A.io Service.

en: Select Image to load on checkout page
de_DE: Bild zum Laden auf der Kassenseite auswählen

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Shopping cart contents were modified between the moment the cryptocurrency payment form was displayed and the moment the cryptocurrency payment was made.
de_DE: Der Inhalt des Warenkorbs wurde zwischen der Anzeige des Kryptowährungs-Zahlungsformulars und der Durchführung der Kryptowährungszahlung geändert.

en: Thank you for choosing Crypto Payment Gateway for WooCommerce. If you have found our plugin useful and makes you smile, please consider giving us a 5-star rating on WordPress.org. It would mean the world to us.
de_DE: Vielen Dank, dass du dich für Crypto Payment Gateway for WooCommerce entschieden hast. Wenn du unser Plugin nützlich findest und es dir gefällt, dann gib uns doch bitte eine 5-Sterne-Bewertung auf WordPress.org. Das würde uns die Welt bedeuten.

en: to
de_DE: zu

en: Verify Your Account
de_DE: Überprüfe dein Konto

en: 👍 Yes, You Deserve It!
de_DE: 👍 Ja, du verdienst es!

en: 💔 No Thanks
de_DE: 💔 Nein danke

en: 🔔 Remind Me Later
de_DE: 🔔 Erinnere mich später

en: 🙌 Already Rated!
de_DE: 🙌 Bereits bewertet!
