Crypto Payment Gateway for WooCommerce - en to fr_FR translation catalogue (48 entries)

note: translators: 1: Plugin name 2: WC title & installation link 3: WCS title & installation link
en: %1$s requires %2$s & %3$s to be installed and activated to function properly.
fr_FR: %1$s nécessite que %2$s & %3$s soient installés et activés pour fonctionner correctement.

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account Verification
fr_FR: Vérification du compte

en: Add Text (Optional)
fr_FR: Ajouter du texte (facultatif)

en: All businesses are required to go through our business verification process before accepting crypto payments.
fr_FR: Toutes les entreprises sont tenues de passer par notre processus de vérification des entreprises avant d'accepter les paiements en cryptomonnaie.

en: Bad attempt, invalid nonce for checkout_start
fr_FR: Mauvaise tentative, nonce invalide pour checkout_start

en: Bad attempt, invalid nonce for payment form data request
fr_FR: Mauvaise tentative, nonce invalide pour la demande de données du formulaire de paiement

en: Can't find it?
fr_FR: Vous ne le trouvez pas ?

en: Click this page
fr_FR: Cliquez sur cette page

en: Client ID
fr_FR: ID du client

en: Client Secret
fr_FR: Secret du client

en: Configure
fr_FR: Configurer

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Crypto Payment Gateway for WooCommerce
fr_FR: Passerelle de paiement crypté pour WooCommerce

en: Cryptocurrency
fr_FR: Crypto-monnaie

en: Cryptocurrency Payment Gateway
fr_FR: Passerelle de paiement en crypto-monnaies

en: Customize the way your checkout page looks
fr_FR: Personnalisez l'aspect de votre page de paiement

en: Enable Debug Log
fr_FR: Activer le journal de débogage

en: Enable Test Mode
fr_FR: Activer le mode test

en: Enable this option to log sensitive & important information when support is needed!
fr_FR: Activez cette option pour enregistrer des informations sensibles et importantes lorsque vous avez besoin d'aide !

en: Enable TripleA Cryptocurrency Payments
fr_FR: Activer les paiements en crypto-monnaies TripleA

en: Enjoying Crypto Payment Gateway for WooCommerce?
fr_FR: Vous appréciez la passerelle de paiement Crypto pour WooCommerce ?

en: Fill in the form below with the information you received via email after creating your TripleA account.
fr_FR: Remplissez le formulaire ci-dessous avec les informations que vous avez reçues par e-mail après avoir créé votre compte TripleA.

en: for more information on where to find your Merchant Key, Client ID and Client Secret.
fr_FR: pour plus d'informations sur l'endroit où trouver votre clé de commerçant, votre ID client et votre secret client.

en: here
fr_FR: ici

en: here!
fr_FR: ici !

en: If you don't have a TripleA account yet, sign up for one
fr_FR: Si vous n'avez pas encore de compte TripleA, créez-en un

en: Kindly send the documents listed
fr_FR: Veuillez envoyer les documents énumérés ci-dessous

en: Merchant Key
fr_FR: Clé du commerçant

en: No Logo
fr_FR: Pas de logo

note: Description of the plugin/theme
en: Offer cryptocurrency as a payment option on your website and get access to even more clients. Receive payments in cryptocurrency or in your local currency, directly in your bank account. Enjoy an easy setup, no cryptocurrency expertise required. Powered by TripleA.
fr_FR: Proposez les crypto-monnaies comme option de paiement sur votre site web et accédez à encore plus de clients. Recevez des paiements en crypto-monnaies ou dans votre monnaie locale, directement sur votre compte bancaire. Profitez d'une installation facile, aucune expertise en cryptocurrency n'est requise. Propulsé par TripleA.

en: Only TestBTC will be available on checkout page!
fr_FR: Seul TestBTC sera disponible sur la page de paiement !

en: Order Status
fr_FR: Statut de la commande

en: Order will be marked as invalid, you may choose to refund the customer through your TripleA dashboard.
fr_FR: La commande sera marquée comme invalide, vous pouvez choisir de rembourser le client via votre tableau de bord TripleA.

en: Pay with Cryptocurrency
fr_FR: Payer avec des crypto-monnaies

en: Payment Failed
fr_FR: Échec du paiement

en: Payment mode
fr_FR: Mode de paiement

en: Please pay the exact amount. Avoid paying from a crypto exchange, use your personal wallet.
fr_FR: Veuillez payer le montant exact. Évitez de payer à partir d'un échange de crypto-monnaies, utilisez votre portefeuille personnel.

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Secure and easy payment with Cryptocurrency using the Triple-A.io service.
fr_FR: Paiement sécurisé et facile avec les crypto-monnaies grâce au service Triple-A.io.

en: Select Image to load on checkout page
fr_FR: Sélectionnez l'image à charger sur la page de paiement

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Shopping cart contents were modified between the moment the cryptocurrency payment form was displayed and the moment the cryptocurrency payment was made.
fr_FR: Le contenu du panier a été modifié entre le moment où le formulaire de paiement en crypto-monnaie s'est affiché et le moment où le paiement en crypto-monnaie a été effectué.

en: Thank you for choosing Crypto Payment Gateway for WooCommerce. If you have found our plugin useful and makes you smile, please consider giving us a 5-star rating on WordPress.org. It would mean the world to us.
fr_FR: Merci d'avoir choisi Crypto Payment Gateway pour WooCommerce. Si vous avez trouvé notre plugin utile et qu'il vous fait sourire, pensez à nous donner une note de 5 étoiles sur WordPress.org. Cela signifierait beaucoup pour nous.

en: to
fr_FR: à

note: Author of the plugin/theme
en: TripleA Team
fr_FR: L'équipe TripleA

en: Verify Your Account
fr_FR: Vérifier votre compte

en: 👍 Yes, You Deserve It!
fr_FR: 👍 Oui, vous le méritez !

en: 🙌 Already Rated!
fr_FR: 🙌 Already Rated !
